Randevu ve Danışma Hattı
Özel Eğitim ve Fizik Tedavi Yönlendirmesi, Teşhis Danışmanlığı, Tamamen Ücretsiz Devlet Meb Desteği, Rapor Danışmanlığı için hafta içi her gün 09:00-17:00 yanınızdayız. 0531 703 1013

Evde Bakım Aylığı Hangi Şartlarda Alınır?

Evde Bakım Aylığı Hangi Şartlarda Alınır?

-Evde bakım aylığı Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafından %50 ve üzerinde çocuklar için özel gereksinim raporu oranı olup özel gereksinimli birey sağlık kurulu raporunda “tam bağımlı” ibaresi bulunan ve başka bir birey olmadan kendi bakımını üstlenemeyecek çocuklar/yetişkin için özel gereksinim raporu için bireyin bakımını üstlenen kişilere nakit olarak verilen bir destektir.
-Sosyal güvencesi olsun veya olmasın, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının üçte ikisinden daha az olan bakıma muhtaç çocuklar/yetişkinler için özel gereksinim raporu , resmi veya özel bakım merkezlerinde ya da ikametgahlarında bakım hizmeti verilmesi devletçe sağlanmaktadır.
-Ölen anne ve balarının SGK güvencesinden yararlananlar için; malullük oranı önemli olmaktadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 34. maddesi uyarınca;
1. Anne veya babaları ölmüş, %60 ve üzeri oranında malûl olduğu anlaşılan çocuklara, ölen anne veya babasının 5510 sayılı kanun uyarınca hesaplanan aylığının %25’i oranında aylık bağlanmaktadır. Bu madde kapsamında yer alan çocuklar bu aylıktan ömür boyu yararlanabilmektedir. Bu aylıktan yararlanmak isteyenlerin %60 oranının üzerinde malûl olması, 2022 maaşı almıyor olması ve sigortalı olarak çalışmaması gerekmektedir.
2. %60 oranının altında malûl olan çocuklarda 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış erkek çocuklarına %25, yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine aylığın %25’i oranında aylık bağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için Alo 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayabilirsiniz. Evde Bakım Aylığı ile ilgili danışmanlık ve destek eğitim talepleriniz için kurumumuzu 0212 685 10 13 arayabilir, bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN