Randevu ve Danışma Hattı
Özel Eğitim ve Fizik Tedavi Yönlendirmesi, Teşhis Danışmanlığı, Tamamen Ücretsiz Devlet Meb Desteği, Rapor Danışmanlığı için hafta içi her gün 09:00-17:00 yanınızdayız. 0531 703 1013

Gestalt Oyun Terapisi

Gestalt Oyun Terapisi Nedir?

Çocuklarda gestalt oyun terapisi; duyularımız, bedenimiz, duygularımız ve zihnimiz ile ilgilenen süreç yönelimli bir terapi şeklidir. Gestalt oyun terapisi çocuk psikopatolajisi ile olduğu kadar çocuk gelişimi, özel eğitim ve normal gelişim gösteren çocuklar ile ilişkilendirilebilir. Gestalt, Almanca bir sözcüktür ve “bütün”, “örüntü”, “görünüş” gibi anlamlara gelmektedir.

Oyun, çocukların kendilerini ifade edebilecekleri, risk alabilecekleri, sosyal kuralları, sınırları öğrenebilecekleri ve yaşadıkları sorunlar ile başa çıkabilme yollarını keşfedebilecekleri güvenli bir ortam oluşturur. Gestalt oyun terapisti çocukları kapasitelerinin ya da iradelerinin ötesine geçmek için zorlamaz, terapistler çocuğa güvenli bir ortam oluştururlar. Gestalt oyun terapisi çocuğu zorlamaz; çocuğun seviyesine inmenin ve çocukla iletişim kurmanın yolunu bulmak terapistin görevidir. Terapist bunu gerçekleştirmenin yolunu öğrenmeli ve deneyimlemelidir. Çocuk, yetişkinin seviyesinde olmak zorunda değildir. Çocuğun yetişkinin gölgesinde olduğu, bastırıldığı bir ilişki meyve vermez. Gestalt oyun terapisi çocuğun ne yaptığına (dikkatine), iletişim devresi açabilmesine ve duygusal süreçlerine eğilim gösterir. Gestalt oyun terapisi; agresif, kırılgan, hassas ve yaygın gelişimsel bozuklukları olan çocukların rehabilitasyon ve terapisini yapılandırır.

Teröpatik müdahalede terapistimiz bilinen testlerden ve değerlendirmelerden yararlanmaz. Buna karşılık gelen rehber, gestalt oyun terapisi yaklaşımının kendisidir. Bu durumda gestalt oyun terapisinde bir duruma körü körüne bağlanma yoktur. Gestalt oyun terapisti çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi üzerine eğitim almış, terapötik süreç üzerine kurulu değerlendirmeleri bilir. Bu durumda pedagoji ve psikolojinin birlikteliği kaçınılmaz olarak gereklidir. Çocuğunuz için terapistinizi(çocuk psikoloğu veya bir pedagog) seçerken bu nitelikleri göz önünde bulundurmak gereklidir. Örneğin, fiziksel bir travma nedeniyle duyarsızlaşmış bir çocuk duyusal deneyimlere, zayıf benlik algısı gösteren bir başka çocukta benliği güçlendirici etkinliklere ihtiyaç duyacaktır. Çocukla ortak ilgi(dikkat) kuramayan, çocuğun seviyesine inemeyen, çocuğun dışa ve içe vurduklarını anlayamayan bir terapistin çocuğa yardımcı olabilmesi ve kendisinden terapötik müdahale beklemek doğru değildir. Bazı çocuklar temas kurmakta tamamen zorluk yaşarlar ve terapinin odak noktası olan çocuğun teması sürdürmesi için araçlar bulmak terapistin görevidir.

Oyun çocuğun tecrübesini ve kişisel dünyasını düzenleme girişiminin bir temsilidir. Oyun çocuğun hayatındaki kontrolü ve dengeyi sağlama yoludur. Çocuklar oynarken oyunda temsil edilen yaşantılarının gerçek kontrollerinin sağlanması mümkün olmasa bile oyundaki olayları kontrol altında tutarlar. Bu kontrol etme hissini geliştirir. Çocuğun terapiste gelme sebebi saldırgan davranış ise çocuk oyuncak ayısına vurduğu veya terapiste ok tabancasıyla ateş etmeye çalıştığından ilk önce saldırganlığını görmek için değil, çocuğun kendini kontrol etmesini, uygun terapötik sınırlama koyma prosedürleriyle cevap vererek öğrenmesine yardım etmek için fırsatlar verir. Oyun aracılığı ile saldırgan davranışlar olumlu davranışlar ile yer değiştirilir ve bunu sağlarken de oyun, çocuğun en önemli yardımcısıdır. Oyun, çocuğun davranışlarını düzenler. İşe yaramayan öğütler vermez. Dolayısıyla çocukların duygusal ve zihinsel gelişimi için gereklidir.

Gestalt oyun terapisi yaygın gelişimsel problemler gibi bir çok çocuk problemlerinde deneyimli bir psikoloğun eşliğinde, güçlükler kolaylıkla aşılabilmektedir. Bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Oyun terapisinin çocuğumuza nasıl yardımcı olacağını düşünüyorsanız bu makaleyi okumanızda faydalar vardır.

Gestalt  ile ilgili danışmanlık, eğitim ve randevu almak için  0212 685 10 13 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN